Після втрати зуба людина стикається не лише з естетичною проблемою. Існують ризики викривлення та поступового руйнування інших зубів, порушення прикусу, дикції, спотворення пропорцій обличчя, проблем із травленням. Імплантанти зубів – це вирішення всіх перерахованих проблем. Імплантація – це техніка відновлення функціональності зубного ряду, яка успішно витісняє інші, менш досконалі види стоматологічного протезування зубів.
Відсутність одного або декількох зубів спричиняє проблеми зі здоров’ям всього організму — порушення травлення, авітаміноз, нестабільна вага, зміна форми обличчя та дикції, психологічні відхилення.
Що таке імплантація зубів
Імплантація зубів – це протезування за допомогою зубних імплантів, встановлення штучної ортопедичної конструкції (імплантанта) на місце втраченого зуба. Імплант може заміняти одне місце, два і більше. Імплантанти імітують справжні зубні одиниці та повністю виконують жувальну та естетичну функції.
На відміну від інших видів стоматологічного протезування (коронки, мости) імплантанти зубів надійно вживлюються в кісткову тканину щелеп. Одна частина імпланту імітує корінь, друга – видиму коронку. Імплантанти надійні, функціональні та не вимагають особливого догляду.
Імплантація зуба має низку переваг:
- естетичність – штучні імпланти ідентичні природним зубам, відсутні видимі кріплення імплантанта;
- надійність – імплант витримує будь-які жувальні навантаження;
- фізіологічність імплантанта – етап звикання короткий, зубний імплант не викликає подразнення;
- низький рівень травматичності – зубні імпланти виготовляються індивідуально, не вимагають сточування регіональних зубів або використання їх як опор;
- тривалий термін служби імплантанта – експлуатація складає 10 і більше років.
Штучні імплантанти зубів – профілактика атрофії кісткової тканини. Після втрати зуба об’єм кістки щелепи може скоротитися до 60%, викликати сильну деформацію обличчя та проблеми зі здоров’ям. Після відновлення навантаження кістку процес атрофії зупиняється.
Що таке зубні імпланти
Знаючи, що таке імплантація зубів, пацієнти стоматологічних клінік не до кінця розуміють, що таке імплант.
Імпланти зубів – це штучна заміна на місце втраченого кореня зуба. Основна функція імплантанта – створити надійну опору для видимої коронки, з’єднавши її з кістковою тканиною. Перші зубні імпланти використовувалися в далекому 1965 році, відтоді пройшли низку модернізацій та отримали статус найнадійнішого способу зубного протезування.
Конструкція імплантанта
Конструктивно імплант зуба – це штифт або гвинт, який впроваджують у кісткову тканину. Зрештою зубний імплант повністю імітує природний зуб і всі його складові: корінь та коронку.
Сам імплант – це коренева частина, порожня всередині. Після вживлення вона закривається заглушкою, а після вдалого приживлення в імплантант вставляється абатмент і “монтується” коронка.
Штучні конструкції для зубної імплантації можуть бути цільними чи розбірними.
- Цілісний зубний імплант – це конструктивно простий виріб. Порожнистий зсередини імплантант, що імітує корінь зуба, вживлюють у ясна і на деякий час закривають заглушкою. Після приживлення всередину імплантанта вставляють абатмент, який жорстко фіксується коронка. Такий імплант зуба має плюси та мінуси: він дешевший за розбірний, але у разі пошкодження одного з елементів, заміні підлягає весь протез.
- Розбірні зубні імпланти – жорстка фіксація поширюється тільки на сам “корінь”. Коронка приєднується до імплантанта спеціальним кріпленням, вона знімна і у разі потреби легко замінюється на нову.
Вже в ході консультації фахівець, виходячи з індивідуальних особливостей, складає план протезування і підбирає оптимальний варіант імплантації для пацієнта.
Матеріали для імплантації
Сучасна імплантація має на увазі використання різних матеріалів для виготовлення конструкцій, які обов’язково повинні відповідати таким вимогам:
- легкий;
- міцний;
- стійкий до кислотного середовища;
- не викликати алергії;
- не відкидається організмом.
Серед таких матеріалів для зубних імплантантів — титан та його сплави з додаванням молібдену, ванадію, алюмінію, ніобію, діоксиду цирконію, кераміки, скловуглецю, золота.
Етапи зубної імплантації
Повний цикл зубної імплантації може тривати від 2 до 6 місяців: тривалість залежить від індивідуальних особливостей пацієнта. Альтернативою є одноетапна імплантація, що дозволяє встановити імплант за 1 день.
Підготовчий етап
Підготовчий етап встановлення зубного імплантанта полягає у повній санації ротової порожнини та передопераційній діагностиці. У цей період імплантації проводиться протизапальна та антибактеріальна терапія, робиться рентген та томографія. Якщо зуб втрачений давно і об’єм кісткової тканини недостатній, перед імплантацією виконується синус-ліфтинг або розширення кісткового гребеня.
Нарощування кісткової тканини – це необов’язковий етап імплантації. Він необхідний лише за високому відсотку атрофії, коли висоти чи ширини кістки недостатньо встановлення імпланта. Між цією процедурою та безпосередньо імплантацією потрібно від 2 до 4 місяців.
Перший етап
На цьому етапі імплантації вживлюють зубні імпланти, використовуючи наступний алгоритм:
- знеболювання;
- розріз м’яких тканин;
- формування ложа у кістки;
- впроваджується зубний імплант;
- встановлюється заглушка;
- ушивання м’яких тканин навколо імпланту.
Шви знімають на 7-8 добу після операції.
Другий етап
На цьому етапі імплантації роблять рентген для оцінки того, як прижилися імплантанти зубів, і вже потім приступають до маніпуляцій:
- висічення тканин над імплантом і зняття заглушки;
- встановлення формувача ясен;
- зняття зліпка для виготовлення коронки; встановлення тимчасового абатменту;
- встановлення коронки через 7-14 днів.
Показання та протипоказання імплантації зуба
Кому показано імплантацію зубів? Ця процедура однаково гарна у таких випадках:
- заміна одного втраченого зуба;
- заміна кількох (двох і більше) регіональних зубів;
- повне відновлення нижнього або верхнього зубного ряду.
Навантаження на кісткову тканину протистоїть її атрофії та подальшим проблемам зі здоров’ям.
Імпланти зубів можна використовувати не завжди. До абсолютних протипоказань відносять:
- захворювання крові;
- хронічне порушення мінерального обміну;
- онкологію;
- ВІЛ.
- вагітність;
- гормональні збої;
- цукровий діабет.
Реабілітаційний період після імплантації зуба
Набряки у перші три дні після встановлення зубного імпланту – нормальне явище. Вже протягом 10 днів стан стабілізується, але в цей період необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря:
- замінити тверду їжу на подрібнену, м’яку, в ідеалі — пюреподібну;
- виключити гостру, кислу, пряну, гарячу їжу та напої, що викликають роздратування;
- не вживати алкоголю;
- відмовитися від надмірних фізичних навантажень, переохолоджуватися чи перегрівати організм;
- ігнорувати прийом прописаних препаратів та консультативні прийоми стоматолога.
У період реабілітації для зняття набряків необхідно робити зовнішні холодні компреси, приймати антибіотики для профілактики інфекції, робити полоскання для зняття запалення – все за погодженням з лікарем.
Чи можливе відторгнення імпланту: ризики
Відторгнення імпланту трапляється вкрай рідко: 1% протягом першого року і до 5% випадків у наступні 10 років. У групі ризику люди із системними захворюваннями та хронічними запаленнями слизових.
Основні симптоми відторгнення імпланту:
- його рухливість;
- місцевий набряк та запалення;
- болючі відчуття;
- виділення.
Відторгнення імпланту може бути спровоковане поганою зубною гігієною, інфекціями, супутніми захворюваннями. Більше ризиків відторгнення імплантів у пацієнтів, які нехтують профілактичними відвідинами стоматолога та рекомендаціями під час реабілітації.